Leczenie zachowawcze
Licówki porcelanowe
Implanty
Leczenie pod mikroskopem
Implanty
Licówki
Protetyka
Leczenie pod mikroskopem
PROMOCJA!
Bezpłatna wizyta kontrolna
Medycyna estetyczna

„Ósemki” bez tajemnic – prawdy i mity o „zębach mądrości”

« Przejdź do listy aktualności

Na temat ósemek krąży wiele opowieści. Części z nich oczywiście mija się z prawdą, inne natomiast można potwierdzić. Powinniśmy wiedzieć wszystko o tych czwartych zębach trzonowych, ponieważ wyrastają aż u 80% społeczeństwa. Polskie przysłowie głosi: „lepiej poznać wroga przed walką z nim”. Nawiązując do tej mądrości ludowej, zachęcamy do przeczytania informacji na temat „ósemek” oraz do poznania całej prawdy...

 

„Ósemka” - wątpliwy dowód mądrości

piękny uśmiech - stomatologia estetyczna Omega Dental

Jeden z mitów głosi, że wraz z wyrośnięciem ostatnich zębów trzonowych ludzie stają się mądrzejsi. Musimy jednak temu zaprzeczyć. Musimy jednak temu zaprzeczyć. Nazwa „ząb mądrości” powstała w starożytności i nawiązywała do wieku, w jakim wyrastały one człowiekowi. Zazwyczaj miało to miejsce między 17 a 25 rokiem życia. To właśnie w tym okresie człowiek wkracza w dorosłe życie i zaczyna ugruntowywać swoją wiedzę, staje się również bardziej doświadczony i rozsądniejszy niż w okresie dojrzewania.

W Ameryce przeprowadzono eksperyment naukowy, który polegał na zbadaniu ilorazu inteligencji u osób z „zębami mądrości” oraz bez nich. Analiza wyników dowiodła, że nie ma żadnej zależności pomiędzy ósemkami a ilorazem inteligencji.

Wyrwać „ósemkę” na zapas?


Jeden z mitów na temat „zębów mądrości” głosi, że powinno się je wyrywać „zawczasu”. Oczywiście tak nie należy robić! Ósemki to najdalej położone zęby w jamie ustnej, są więc najbardziej narażone na próchnicę, ponieważ trudno je dokładnie wyszczotkować. Nie ma jednak konieczności wyrywania ich „na zapas” czyli wtedy, gdy nie wywołują żadnych dolegliwości u pacjenta. Jeżeli więc masz zdrowe „zęby mądrości”, „korzystaj” z nich i nie obawiaj się żadnych powikłań!


Jak już wcześniej wspomnieliśmy ósemki pojawiają się najczęściej pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Zdarzają się przypadki, że wyrastają dopiero u osób „po czterdziestce”, jednak nawet wówczas nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia. U takich osób również nie zaleca się zapobiegawczego usuwania zęba.



„Ósemki” zawsze wyżynają się bardzo długo


Tego mitu również nie możemy potwierdzić. Czas, w jakim „zęby mądrości” pojawią się w jamie ustnej, to indywidualna sprawa. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że na przykład ósemki wyrzynają się przez okres trzech miesięcy. U jednego człowieka potrwa to tydzień, u innego ponad rok. Nie można również określić, z jakim natężeniem bólu będzie związany ten proces.


Czasami „ząb mądrości” nie może przebić się przez dziąsło. W takim przypadku pacjent odczuwa długotrwałą, nasilającą się wraz z upływem czasu bolesność. Wówczas o pomoc należy się zwrócić do stomatologa. Specjalista natnie dziąsło i przyspieszy proces wyrzynania się zęba. Zabieg odbywa się w znieczuleniu i nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy kilka wątpliwości, którymi „owiane” są ósemki. „Zęby mądrości” nie zawsze wymagają interwencji stomatologa. Ponadto, jeżeli zaczynają się problemy z próchnicą wchodzącą na czwarte zęby trzonowe, nie musisz decydować się na ich usunięcie. Możesz poradzić się swojego dentysty, czy istnieje szansa na zaleczenie ubytku.
 

Ósemki wchodziły w „stały skład” uzębienia naszych przodków. Wraz z biegiem czasu ludzie zaczęli sięgać po jedzenie bardziej przetworzone, dlatego tak rozbudowana szczęka przestała być koniecznością. Dziś wielu osobom wyrastają „ostatnie trzonowce”, niewykluczone jednak, że za kilkadziesiąt lat nikt już nie będzie miał z nimi problemu... A my póki co przestańmy z nimi walczyć i zacznijmy traktować jako dobrodziejstwo.

szczoteczka elektryczna - higiena jamy ustnej - Omega Dental