Leczenie zachowawcze
Licówki porcelanowe
Implanty
Leczenie pod mikroskopem
Implanty
Licówki
Protetyka
Leczenie pod mikroskopem
PROMOCJA!
Bezpłatna wizyta kontrolna
Medycyna estetyczna

Licówki – czym są i czy warto je stosować?

« Przejdź do listy aktualności

Licówki to uzupełnienia protetyczne, które pokrywają powierzchnię zębów naturalnych. Są dobrą alternatywą dla koron i tradycyjnych uzupełnień metalowo – ceramicznych, gdyż wymagają mniejszej interwencji w tkankę przed zabiegiem i umożliwiają ewentualne interwencje stomatologiczne w przyszłości.


Licówki są nie tylko trwałe i proste w codziennym utrzymaniu, ale także bardzo estetyczne. Coraz więcej pacjentów zgłasza się po nie nie z powodów zdrowotnych, a właśnie, by poprawić wygląd uzębienia.

Kiedy stosuje się licówki?

  • w przypadkach zniszczenia tkanek zęba 
  • by zmienić kształt i/lub barwę zęba
  • by ustawić zęby w łukach zębowych

Kiedy nie powinno się stosować licówek?

  • kiedy zniszczenia zębów przekraczają 80% wszystkich zębów w jamie ustnej
  • w zębach z licznymi wypełnieniami
  • w przypadku parafunckji, np. bruksizmu (tzw. „zgrzytania zębami”)

Jak wygląda proces zakładania licówek?

Przed założeniem licówek stomatolog dokładnie sprawdza stan i układ zębów. Wszystkie procesy leczenie zębów powinny być zakończone. Dentysta pobiera wycisk, wykonuje dokumentację fotograficzną oraz wizualizację (komputerową lub woskową) – trójwymiarowy model łuków zębowych.

 

Przygotowaniem licówek zajmują się specjalistyczne laboratoria. Poza kształtem licówki brana jest pod uwagę także barwa zębów. W przypadku zakładania kilku licówek, np. sześciu ich kolor należy dobrać do własnych zębów lub zęby własne wybielić. Przy większej ilości licówek, np. dziesięciu (od piątki do piątki) można dobrać kolor jaki sobie pacjent życzy.

 

Zabieg właściwy rozpoczyna się od dokładnego przygotowania zębów, czyli wyczyszczenia ich papką pumeksową i gumą. Przed zacementowaniem stomatolog dokładnie sprawdzi, czy każda licówka odpowiednio przylega do powierzchni zęba, maskuje kolor zębów i harmonizuje z rysami twarzy pacjenta.


Zakładanie licówki polega na nałożeniu za pomocą pędzelka na powierzchnię zęba specjalnego rodzaju cementu, a następnie nałożenia na niego licówki (nakłada się je pojedynczo lub parami). Na tak zacementowaną licówkę kierowane jest światło ze specjalnej lampy, która utwardza łączenie i określa finalne położenie licówek.

Licówki – dlaczego warto?

W dobie XXI wieku coraz bardziej rosną oczekiwania estetyczne pacjentów. Dla większości z nich podstawowe znaczenie podczas wyboru metody odbudowy lub przebudowy zębów, ważniejsze niż kwestie finansowe jest ograniczenie ingerencji w zdrowe tkanki zębów. Ten warunek spełniają właśnie licówki, bo zakładać je można w większości przypadków bez szlifowania zębów.


Rozwój materiałów ceramicznych przyczynił się do powstawania licówek najlepszej jakości. Wytrzymały, a przy tym estetyczny materiał, przynosi sukces w leczeniu u 95% pacjentów po 5 latach obserwacji.